Ekspedycja 6. styczeń 2025 r.
Darmowa dostawa
Ekspedycja 6. styczeń 2025 r.
Darmowa dostawa
Pieczywo, pieczywo i jeszcze raz pieczywo czyli nieodzowny element codziennych śniadań większości z nas. Z pewnością ty także doceniasz dobre, a zwłaszcza świeże i chrupiące pieczywo na śniadanie. Niezależnie od tego, czy jest to pachnący chleb z chrupiącą skórką, bajgiel, kajzerka czy bagietka. Wiele osób zapomina jednak, jak ważne jest, by mieć w domu wysokiej jakości nóż do chleba, który poradzi sobie właśnie nawet ze świeżym, jeszcze ciepłym pieczywem - czy to będzie wspomniany chrupiący bochen chleba, czy jakieś miękkie bułki. Nie ma nic gorszego niż źle pokrojony, pokruszony chleb, którego chrupiąca skórka w wyniku krojenia słabej jakości nożem zostaje na desce do krojenia czy miąższ zgnieciony w wyniku konieczności ściśnięcia pieczywa, żeby łatwiej go pokroić, przez co wspaniale puszyste ciasto pozostaje mglistym wspomnieniem.
Długie ostrze noża do chleba ma praktyczne zastosowanie - ułatwia przekrojenie nawet dużego bochenka
Wszelkie rodzaje pieczywa to jedna z niewielu grup produktów, do których krojenia nie nadaje się uniwersalny nóż szefa kuchni, który sprawdzi się w przypadku właściwie wszystkiego innego. W każdym domu powinien znaleźć się specjalny nóż do chleba. Jako jeden z niewielu wyróżnia się on ząbkowanym ostrzem, nieocenionym podczas krojenia pieczywa. Wybierając nóż do chleba, podobnie jak w przypadku każdego innego noża, warto skupić się na jego jakości. Z jakiego materiału wykonano ostrze, jak zaprojektowana została krawędź tnąca i czy rękojeść noża jest odpowiednio wytrzymała? Jeśli na przykład kupujesz najlepsze pieczywo z rzemieślniczej piekarni, nie chciałbyś z pewnością skalać go później w domu słabej jakości nożem, który zamiast przyjemnego krojenia gwarantuje raczej coś na kształt mielenia.
Do krojenia bułek, chleba, bagietek itd. wyłącznie noże z ząbkowanym ostrzem.
Noże do chleba nazywane są potocznie nożami z ząbkami - oczywiście w związku z ząbkowanym ostrzem. Ostrze takie umożliwia wygodne krojenie ponieważ łatwiej wnika w chrupiącą skórkę i zewnętrzne warstwy pieczywa, nie łamiąc ich. Nie bez znaczenia jest także przemyślany design noża, żeby odległości pomiędzy ząbkami na ostrzu były odpowiednie. Bardzo ważna jest również ostrość ząbkowanej krawędzi tnącej, która powinna zatapiać się w chlebie czy innym pieczywie bez konieczności zgniatania go czy wykorzystywania dużej siły fizycznej, mogącej prowadzić do niepożądanej deformacji.