Ekspedycja 6. styczeń 2025 r.

Darmowa dostawa

Kształty ostrzy noży

Odkryj noże o różnych ostrzach i dowiedz się, jak po kształcie rozpoznać nóż, który spełni twoje wymagania. Przygotowaliśmy dla ciebie szczegółowy przewodnik. Jeśli zaglądałeś już do naszego sklepu, z pewnością zauważyłeś, że noże z poszczególnych kategorii różnią się między sobą kształtem ostrza. To on wyróżnia daną kategorię czy typ noży. Różnorodność kształtów ostrzy wynika z różnorodności surowców do ich produkcji. Każdy materiał ma dedykowany kształt, który zapewnia możliwie najłatwiejsze i najbardziej precyzyjne krojenie.

Przewodnik po rodzajach i kształtach ostrzy noży

Nóż szefa kuchni typu europejskiego

Nóż szefa kuchni typu europejskiego

Nóż szefa kuchni z ostrzem o klasycznym kształcie należy do najpopularniejszych i najczęściej kupowanych w Europie. Jest znany i ceniony ze względu na swą uniwersalność. Ostrza tych noży wyróżnia się tym, że jest dość długie, wygięte i zwęża się ku końcowi.

Nóż Santoku

Nóż Santoku 

Najpopularniejszy typ noża japońskiego, idealny do krojenia warzyw oraz mięsa. Jego ostrze z łatwością rozpoznasz po tym, że jest szerokie i ma zaokrągloną końcówkę. Ostrze noża Santoku jest zwykle nieco krótsze niż u europejskich noży szefa kuchni. Jego szerokość pozwala na krojenie w plastry nawet większych kawałków mięsa, jak również dużych warzyw.

Nóż TAO

Nóż TAO

Chiński uniwersalny nóż TAO, czyli jeden z azjatyckich noży szefa kuchni, rozpoznasz już na pierwszy rzut oka po ostrzu kształtem przypominającym miecz z odciętą końcówką. Ostrze, w porównaniu z innymi nożami, jest bardzo szerokie. Nóż sprawdzi się podczas krojenia właściwie każdego produktu.

Nóż do trybowania

Nóż do trybowania

Ostrze noża do trybowania jest mocno wydłużone, wąskie i nieznacznie zakrzywione. Sprawdza się idealnie podczas trybowania mięsa oraz precyzyjnych cięć dookoła kości oraz w pełnych wyzwań miejscach sąsiadujących z chrząstkami. Ważną cechą ostrza noża do trybowania, która odróżnia je od innych, jest jego giętkość i sprężystość.

Tasak

Tasak

Tasak ma bardzo szerokie, prostokątne ostrze, zwykle zaokrąglone w górnej części jego zakończenia. W porównaniu do ostrza innych noży, ostrze tasaka jest o wiele grubsze i cięższe, by poradziło sobie z krojeniem twardych warzyw korzeniowych czy kości w mięsie.

Nóż do obierania

Nóż do obierania

Ostrze noży do obierania jest krótkie oraz wąskie. Jest mocno zakrzywione i ma spiczastą końcówkę. Pozwala nie tylko na efektywne krojenie owoców i warzyw, lecz także na obieranie czy wykrawanie uszkodzonych części. Dzięki kształtowi swego ostrza nóż umożliwia bardzo precyzyjne operacje przy jednoczesnym unikaniu marnowania składników.

Nóż do owoców i warzyw

Nóż do owoców i warzyw

Ostrze noża do owoców i warzyw przypomina ostrze noża szefa kuchni, ale jest mniejsze. Jest proste i wąskie, dzięki czemu można nim kroić mniejsze składniki, takie jak owoce czy warzywa. Mniejszy rozmiar ostrza umożliwia precyzyjniejsze cięcia, a także wykrawanie fantazyjnych kształtów.

Nóż do chleba

Nóż do chleba

Ostrze noża do chleba jest bardzo długie i wąskie z ząbkowaną krawędzią tnącą. Długie ostrze umożliwia pokrojenie nawet dużego bochenka chleba, a ząbkowana krawędź poradzi sobie także z jego świeżą, chrupiącą skórką.

Nóż do mięsa

Nóż do mięsa

Noże do mięsa mają bardzo długie, wąskie ostrze z delikatnie zakrzywioną krawędzią i bardzo ostrą końcówką. Kształt ostrza jest idealny do krojenia nawet dużych kawałków mięsa płynnymi, długimi cięciami. Przy pomocy tego noża pokroisz mięso nie tylko na kawałki, ale też w cienkie plastry, nie rozrywając ich przy tym.

Nóż do mięsa (pieczonego)

Nóż do mięsa (pieczonego)

Ten typ noża do krojenia mięsa odróżnia się od prezentowanego wcześniej mocno zakrzywionym ostrzem. Dzięki wygiętemu kształtowi nożem można kroić precyzyjne, równej grubości plastry nawet z dużej pieczeni - zarówno wieprzowej, jak i wołowej czy drobiowej. Oczywiście krojenie surowego mięsa również nie stanowi dla niego problemu.

Nóż Nakiri

Nóż Nakiri

Ostrze noża Nakiri ma kształt prostokąta, a jego krawędź jest zazwyczaj prosta. Jest jednym z noży typu japońskiego. W porównaniu z nożem TAO ma węższe ostrze. Prosty brzeg ostrza z płaską krawędzią tnącą pozwala na równomierne krojenie i siekanie warzyw. Podczas krojenia idealnie przylega do deski.

Nóż do steków

Nóż do steków

Długość ostrza pozwala zaklasyfikować noże do steków jako noże średniej wielkości. Ostrze jest wąskie, z wygiętą krawędzią tnącą i ostrym czubkiem. Kształt noża został pomyślany w taki sposób, by można nim było precyzyjnie kroić steki, bez szarpania mięsa oraz wyciekania z niego zbyt dużej ilości soków.

Nóż DEBA

Nóż DEBA

Nóż Deba ma masywne, szerokie ostrze z zakrzywiającą się ku końcowi krawędzią tnącą. Z kolei im bliżej rękojeści, tym ostrze jest szersze, co ułatwia precyzyjne porcjowanie ryb. Deba to jeden z noży typu japońskiego z jednostronnie szlifowaną krawędzią. Jest idealny do porcjowania i filetowania ryb, nie tylko na sushi.

Nóż Bunka

Nóż Bunka

Bunka, historycznie wywodzący się z Japonii, ma ostrze o ikonicznym kształcie z mocno ściętą, skośną końcówką. Subtelne zakrzywienie krawędzi umożliwia nie tylko precyzyjne krojenie, lecz także siekanie. Jest idealny do obróbki mięsa i warzyw.

Nóż Sashimi

Nóż Sashimi

Noże Sashimi służą do filetowania ryb na sushi, co warunkuje kształt ich ostrzy. Ostrze jest bardzo długie i wąskie. Krawędź tnąca tego noża jest szlifowana jednostronnie. Umożliwia krojenie precyzyjnymi cięciami nawet dużych filetów z łososia na takiej samej grubości plastry.

Nóż do szynki

Nóż do szynki

Nóż do szynki ma długie, wąskie ostrze o lekko zakrzywionym końcu. Kształt ostrza sprzyja precyzyjnemu krojeniu cienkich plastrów szynki, nie powodując przy tym jej rozrywania.

Nóż do serów

Nóż do serów

Ostrze noża do serów można rozpoznać już na pierwszy rzut oka po zakrzywionym kształcie. Ma widoczne otwory, których nie mają inne noże. Służą one do ograniczenia przyklejania się noża podczas krojenia miękkich serów. Krawędź tego noża jest ząbkowana, dzięki czemu z łatwością przebije się nawet przez skórkę bardzo twardych serów. Końcówka ostrza przystosowana została do łatwego nabijania na nią pokrojonych kawałków sera.

Nóż Granton

Nóż Granton

Ten specyficzny nóż ma bardzo długie, wąskie ostrze. Rozpoznasz go bez trudu po widocznych wgłębieniach w ostrzu. Tworzą one podczas krojenia kieszonki wypełnione powietrzem, które zmniejszają tarcie pomiędzy powierzchnią ostrza a krojonym produktem. Sprawdzi się na przykład podczas krojenia mięsa w cienkie plastry.

Nóż do produktów mrożonych

Nóż do produktów mrożonych

Bardzo nietypowy nóż do krojenia produktów mrożonych ma masywne ostrze z charakterystyczną ząbkowaną krawędzią, pozwalającą na krojenie mrożonek. Ząbki gwarantują, że nóż nie będzie się ślizgał po powierzchni krojonego produktu.

Większość zaprezentowanych noży dostępna jest w naszym sklepie internetowym:

Inne polecane artykuły

Inne polecane artykuły
Z powrotem do sklepu