Darmowa dostawa

Różnice pomiędzy tasakiem a nożem TAO

Co odróżnia klasyczny tasak od chińskiego uniwersalnego noża TAO? Czy to nie obojętne, który z noży kupię - tasak czy TAO? Czy tasak i TAO służą do tego samego? To właśnie pytania, na które spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule. Na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne, ale zaskoczymy cię - są zupełnie różne.

Jak odróżnić tasak od noża TAO

Choć wydaje się, że wyglądają bardzo podobnie, mają swoje wyróżniające cechy charakterystyczne. W porównaniu z nożami TAO tasaki mają zwykle krótsze i grubsze (około 3 mm) ostrze, co czyni je także cięższymi - ważą średnio ponad 400 g. Krawędź ostrza tasaka w górnym rogu bywa zaokrąglona. Z kolei u noża TAO próżno szukać podobnego zaokrąglenia, jest lżejszy, ma dłuższe ostrze, a swoim kształtem przypomina część miecza. Różnią się także kątem nachylenia krawędzi ostrza. U noża TAO to zwykle 15°, u tasaka - 55°.

Jak odróżnić tasak od noża TAOJak odróżnić tasak od noża TAO

Zastosowanie tasaka

Zakładamy, że tasak nie wymaga zbyt obszernej prezentacji. Używa się go zwykle do mięsa, a jego rozmiary i waga podpowiadają, że nie nadaje się do krojenia na drobno, natomiast świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą większe rozmiary i trudniejszy „materiał”. Dzięki swej wielkości, grubości, wadze i solidnemu ostrzu tasak z łatwością poradzi sobie z szybkim porcjowaniem dużych kawałków mięsa. To dlatego jest niezastąpiony w każdej masarni przy rozbiorze mięsa. Nawet duże kości, z którymi zwykłe noże sobie nie radzą, nie stanowią dla niego przeszkody. Prawidłowo używany, tasak nie łamie ani nie rozkrusza kości na kawałki jak inne noże.

Zastosowanie tasaka

Zastosowanie noża TAO

Chiński nóż uniwersalny TAO ma zupełnie inne zastosowanie niż tasak - nie poradzi sobie z większymi kośćmi, nie jest do ich krojenia przeznaczony. Ze względu na sposoby wykorzystania bliżej mu do noży szefa kuchni - ma bardzo podobny do nich zakres użycia. Nóż TAO służy do delikatniejszych zadań - potrafi pokroić nawet pomidory na bardzo cienkie plasterki. Choć swoim wyglądem i rozmiarami nóż TAO rzeczywiście budzi respekt, to szansa, że się nim skaleczysz jest znacznie mniejsza niż w przypadku standardowego noża. Dzięki dużej powierzchni ostrza dłonie są na nim bezpieczniejsze niż podczas krojenia nożem o wąskim ostrzu. Znaczna szerokość ostrza ma jeszcze jedną zaletę - pozwala nabierać na nią pokrojone już produkty i przekładać z deski na patelnię lub do garnka.

W Chinach szefowie kuchni używają noża TAO do przygotowywania całego dania. Zazwyczaj nie korzystają z większej ilości noży, tylko wszystkie składniki kroją za pomocą TAO. Kroją nim mięso, warzywa, ale też zioła. Co ciekawe, wykorzystują właściwie każdą część noża TAO - nie tylko krawędź tnącą, ale też boczne powierzchnie ostrza do zgniatania czy miażdżenia. Korzystają nawet z zakończenia rękojeści; na przykład żeby szybko rozgnieść ząbek czosnku.

Zastosowanie noża TAO

Z powrotem do sklepu